Koszty szkoleń BHP

Zadaniem każdego pracodawcy jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo kadry pracowniczej. Obowiązek szkolenia pracowników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nakładają na pracodawcę obowiązujące przepisy prawa. Warto mieć świadomość, że są to jedyne szkolenia, na które pracodawca jest zobowiązany wysłać pracownika. Wielu pracodawców unika jednak tego obowiązku. Zapytani, dlaczego tak się dzieje, mówią przede wszystkim o wysokich kosztach szkoleń. Czy rzeczywiście szkolenia BHP to aż tak duży wydatek dla pracodawców?

Wielu przedsiębiorców nakaz szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i wydatki z tym związane traktuje na równi z innymi składkami i podatkami. Firmy, szczególnie te małe i średnie, obciążone są tak wysokimi składkami, że każdy dodatkowy koszt traktowany jest po prostu, jako przykry obowiązek.
Zaniechanie szkoleń wcale jednak nie przynosi zbyt dużych oszczędności. Szkolenia BHP przeprowadzane są w zasadzie raz na kilka lat. Według danych średni koszt miesięczny takich szkoleń to około 1,5 zł na pracownika. Nie jest to jakaś astronomiczna kwota. Zwłaszcza, że wydatki związane z wypadkami przy pracy są o wiele większe. Dla przykładu: koszt protokołu wypadkowego to nawet 500 zł. Do tego dochodzi jeszcze podniesienie składek na ubezpieczenie wypadkowe przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź również jak wygląda obsługa firma z zakresu BHP:

Tarbonus oddział Warszawa - obsługa firm w zakresie bhp
 

Szkolenia BHP skutkują podniesieniem świadomości pracowników i bezpieczniejszym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Należy również wspomnieć o mandatach nakładanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Ich kwota może przekroczyć sumę wydatków poniesionych na przeszkolenie około 100 pracowników.Tymczasem szkolenie BHP zarówno wstępne, jak i okresowe kosztuje 50 złotych za jednego pracownika i jest to koszt ponoszony raz na kilka lat.

Liczy się jakość szkoleń

Jeżeli już pracodawca inwestuje w szkolenia, powinien zadbać o ich wysoką jakość. Szkolenie powinno przyciągać uwagę pracowników. Nie może być nudnym, wydającym się nie mieć końca monologiem szkoleniowca. Na pewno nie przyniesie wówczas zamierzonych skutków. Pracodawca powinien przyjąć zasadę, że każda wydana na szkolenie złotówka ma się zwrócić w postaci wiedzy i wzrostu świadomości pracowników. Bez tego inwestowanie w szkolenia wydaje się nie mieć większego sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Szkolenia pracowników - czy to się opłaca?

wt. maj 12 , 2020
Szkolenia stają się coraz bardziej popularne. Tymczasem zarówno pracownicy, jaki przedsiębiorcy zastanawiają się, czy ciągłe szkolenia są rzeczywiście konieczne? Niestety nie jest tak, że raz zdobyte informacje oraz umiejętności wystarczają nam na całe zawodowe życie. W dzisiejszych czasach osoba, która się nie rozwija, cofa się. Szkolenia są ważne z punktu […]

Powiązane artykuły

Kontakt