Szkolenia pracowników – czy to się opłaca?

Szkolenia stają się coraz bardziej popularne. Tymczasem zarówno pracownicy, jaki przedsiębiorcy zastanawiają się, czy ciągłe szkolenia są rzeczywiście konieczne? Niestety nie jest tak, że raz zdobyte informacje oraz umiejętności wystarczają nam na całe zawodowe życie. W dzisiejszych czasach osoba, która się nie rozwija, cofa się. Szkolenia są ważne z punktu widzenia pracowników, bo gwarantują ich rozwój i podnoszą poczucie własnej wartości. Są również istotne z punktu widzenia właścicieli firm, którym zależy na zgranym i efektywnym zespole pracowników.

Szkolenia to dodatkowe koszty

Kryzys gospodarczy szczególnie mocno dopada właścicieli rozmaitych firm, którzy zanim podejmą decyzję o kolejnych wydatkach, rozważają wszelkie za i przeciw. Nie stać ich po prostu na pochopnie wydawane pieniądze. Jednak unikanie szkoleń jest jedynie pozorną oszczędnością.

Szkolenie oczywiście kosztuje. Ceny wahają się w granicach od stu złotych do nawet ponad tysiąca złotych za osobę. Jednak to nie jedyne koszty. Pracownik w trakcie szkolenia jest przecież nieobecny w pracy. Mógłby w tym czasie wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Tymczasem ktoś musi go zastępować. Ogromnym problemem wydaje się samo podejście pracodawców do szkoleń. Właściciele przedsiębiorstw nie wierzą, że pracownicy zyskają w ten sposób realną wiedzę i umiejętności. Szkolenie kojarzone jest u nas raczej z wyjazdami szkoleniowymi, które są jednocześnie swego rodzaju wyjazdami integracyjnymi. A na nich oczywiście dobra zabawa wieczorem, a na drugi dzień ból głowy, który utrudnia koncentrację na prowadzonym szkoleniu.

Dobra zabawa to nie wszystko

Te stereotypy na temat szkoleń są dosyć mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie. Są one wynikiem źle dobranych szkoleń. Podstawą decyzji o wyborze szkolenia powinny być rzeczywiste potrzeby danego przedsiębiorstwa oraz grupy pracowników. Kluczem do sukcesu szkolenia jest aktywizacja jego uczestników. Pracownik zaangażowany w szkolenie jest w stanie więcej z niego wynieść. Zdobywanie wiedzy oraz nowych umiejętności nie stanowi dla niego źródła zniechęcenia, wręcz przeciwnie, jest bardzo mocno zmotywowany do działania. Wspomniana dobra zabawa oczywiście też jest potrzebna, ale wskazana jest po szkoleniu. Pozwala zbudować zgrany zespół, umożliwia integrację jego członków, zapewnia kontakt z osobami tej samej profesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

śr. maj 13 , 2020
Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka angielskiego? To pytanie zadała sobie z pewnością zdecydowana większość osób, chcących biegle posługiwać się językiem angielskim. Znajomość tego języka jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważna, zarówno w pracy, w podróży, jak i wielu sytuacjach życia codziennego. W szybkiej nauce języka angielskiego z całą […]

Powiązane artykuły

Kontakt