Szkolenia z zakresu kadr i płac a rynek pracy

W obecnych czasach coraz częściej zdarza się tak, że pracodawca oczekuje od pracownika doświadczenia i poszczególnych, dodatkowych umiejętności.

Przeglądając ogłoszenia o pracę na stanowiska biurowe często pracodawcy wymagają umiejętności i doświadczenia z zakresu prowadzenia dokumentacji pracowniczej i rozliczana wynagrodzeń, kontaktu i rozliczania się z urzędami i innymi instytucjami, a także umiejętności obsługi programu Płatnik, czy Symfonia.

Często także Urzędy Pracy, bądź firmy pozyskujące fundusze z UE, oferują szkolenia dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy, bądź absolwentów uczelni wyższych kursy z zakresu księgowości, czy kadr i płac. Są to umiejętności poszukiwane przez pracodawców, a którymi nie wiele osób może się pochwalić. Wiedza z zakresu kadr i płac przyda się na pewno również pracownikom w działach księgowych, czy w działach Human Resources, personalnych. Umiejętności nabyte podczas takich kursów można również wykorzystać w przyszłości przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Na rynku pracy istnieje również duża ilość staży dla młodych osób, absolwentów, czy jeszcze studentów po kursach, czy szkoleniach z zakresu kadr i płac z obsługą konkretnego oprogramowania komputerowego. Pozwala to młodym osobom na zdobycie pierwszego doświadczenia w pracy i naukę umiejętności, które mogą przydać się w dalszym rozwoju kariery zawodowej.

W trakcie takich szkoleń, czy kursów uczestnik nabywa teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat zasad nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, rodzajów umów, ewidencjonowania czasu pracy i udzielania urlopów, podstaw prawnych ustalania wynagrodzeń, podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Uczy się również praktycznej obsługi programu komputerowego używanego do pracy w kadrach.

Szczególnie ważne jest to, że po skończeniu i pozytywnym zaliczeniu egzaminu po szkoleniu np. Specjalista ds. kadr i płac uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia kursu
z kodami zawodów: specjalista ds. kadr oraz specjalista ds. wynagrodzeń, dzięki którym przyszły pracodawca ma gwarancję posiadanych przez przyszłego pracownika umiejętności
i wiedzy na odpowiednie stanowisko.

W szkoleniu mogą również wziąć udział, które same są pracownikami w przedsiębiorstwie, które chcą bliżej zapoznać się z tematyką wynagrodzeń i urlopów, gdyż nie tylko pracodawca powinien znać swoje prawa i obowiązki, lecz również pracownik, by w razie konfliktowych sytuacji móc dochodzić swoich praw.

Warto więc podkreślić, iż wiedza zdobyta podczas kursów, czy szkoleń z zakresu kadr i płac, nie tylko zwiększy nasze szanse za znalezienie nowej, ciekawej pracy, czy uzyskanie awansu, czy podwyżki w dotychczasowej firmie, lecz także dzięki temu sam uczestnik będzie znał swoje prawa i obowiązki wobec pracodawcy i pracodawcy wobec pracownika. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z małymi firmami, gdzie nie ma działów HR i czasem sami musimy przypominać innym o swoich prawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak uczyć się języków

czw. kwi 30 , 2020
Bardzo dobra znajomość języka obcego wymaga ogromu pracy i poświęconego czasu. Nauka języka nie należy do rzeczy łatwych – oprócz systematycznej pracy niezbędna jest także determinacja. Istotną rolę w nauce języka obcego odgrywają przede wszystkim indywidualne zdolności lingwistyczne. Nie jest to jednak podstawowy czynnik. Niezwykle ważna jest także intensywność tej […]

Powiązane artykuły

Kontakt